Read Maymun ve Öz by Aldous Huxley Free Online


Ebook Maymun ve Öz by Aldous Huxley read! Book Title: Maymun ve Öz
The author of the book: Aldous Huxley
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 5.73 MB
ISBN 13: No data
Edition: Ithaki Yayınları
Date of issue: 2004
ISBN: No data

Read full description of the books:

Huxley, yarı bilimkurgu yarı fütürist olarak nitelendirilebilecek Cesur Yeni Dünya romanından sonra, 1948 yılında, yine bilimkurgu ve fütürist unsurlar içeren, Maymun ve Öz adlı kısa romanını yazmıştır. Maymun ve Öz, sahne ayrıntılarını da içinde barındıran kısa bir senaryo metni içinde, din felsefesi ve teoloji konularını irdelemektedir. Huxley, metnin neredeyse monologa dönüşen ritmi içinde, kusursuz bir kurgu yaratmayı başarıyor.
Teolojik ve sosyolojik açıdan bir hiciv olarak da okunabilecek olan Maymun ve Öz, gelecekte kurgulanmıştır. III.Dünya Savaşı, dünyanın hemen her tarafını yıkıma uğratmış ve radyasyona boğmuştur. Yıkımdan etkilenmeyen Yeni Zelanda'lı bir grup bilim adamı, son durumu incelemek üzere California'ya bir ineceleme gezisi düzenlerler. Bu bilim adamlarından biri olan botanikçi Dr. Poole o bölgede yaşayan insanlar tarafından tutsak alınır. Bu insanlar, insanlık tarihinin yıkımlarla ve kötülükle dolu genel seyri doğrultusunda, kötülüğü ve Şeytan'ı yücelten yeni bir inanç sistemi kurmuşlardır.

Huxley'nin, kısa bir senaryo biçimi içinde anlattığı öyküde, Dr. Poole, bu yeni topluluğun bir üyesi olan ve sevgi ile tekeşlilik gibi eski değerleri savunan Loola adlı kadınla kaçtığında, kurgunun yeni bir boyut kazandığı görülür. Huxley bu kısa romanında, genel temaları olan gelişim, teknoloji ve insanlığın genel seyri gibi odak noktalarına kendi penceresinden bir bakış ve değerlendirme sunuyor.

Read Ebooks by Aldous HuxleyRead information about the author

Ebook Maymun ve Öz read Online! Aldous Leonard Huxley was an English writer and one of the most prominent members of the famous Huxley family. He spent the latter part of his life in the United States, living in Los Angeles from 1937 until his death in 1963. Best known for his novels and wide-ranging output of essays, he also published short stories, poetry, travel writing, and film stories and scripts. Through his novels and essays Huxley functioned as an examiner and sometimes critic of social mores, norms and ideals. Huxley was a humanist but was also interested towards the end of his life in spiritual subjects such as parapsychology and philosophical mysticism. By the end of his life, Huxley was widely acknowledged as one of the pre-eminent intellectuals of his time.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Maymun ve Öz
Read EBOOK Maymun ve Öz by Aldous Huxley Online free

Download PDF: maymun-ve-z.pdf Maymun ve Öz PDF