Read Alaska'nın Peşinde by John Green Free Online


Ebook Alaska'nın Peşinde by John Green read! Book Title: Alaska'nın Peşinde
The author of the book: John Green
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 2.61 MB
ISBN 13: 9786055289942
Edition: Pegasus Yayınları
Date of issue: 2012
ISBN: 6055289946

Read full description of the books:

Miles Halter, ünlülerin son sözlerine bayılan sıradan bir gençtir. Evindeki güvenli hayata katlanamadığından François Rabelais'nin ölmeden hemen önce "Büyük Belki" olarak betimlediği bilinmezin ne olduğunu bulabilmek için yatılı okula yazılır. Onu Culver Creek Lisesi'nde, aralarında Alaska Young da olmak üzere pek çok şey beklemektedir. Zeki, komik, son derece seksi ama bir o kadar perişan halde olan Alaska, Miles'ı kendi labirentine sürükleyecek ve "Büyük Belki" arayışında ona yol gösterecektir.
Michael L. Printz Ödülü'ne layık görülen Alaska'nın Peşinde, bir hayatın başka bir hayat üstünde ne kadar kalıcı izler bırakabildiğini muhteşem bir dille anlatıyor. Pek çok ödül sahibi John Green'in bestseller olan bu kitabı, çağdaş kurgu kitaplar arasında çığır açan yepyeni bir ses.

Read Ebooks by John GreenRead information about the author

Ebook Alaska'nın Peşinde read Online! Librarian Note: There is more than one author in the Goodreads database with this name.

John Green's first novel, Looking for Alaska, won the 2006 Michael L. Printz Award presented by the American Library Association. His second novel, An Abundance of Katherines, was a 2007 Michael L. Printz Award Honor Book and a finalist for the Los Angeles Times Book Prize. His next novel, Paper Towns, is a New York Times bestseller and won the Edgar Allen Poe Award for Best YA Mystery. In January 2012, his most recent novel, The Fault in Our Stars, was met with wide critical acclaim, unprecedented in Green's career. The praise included rave reviews in Time Magazine and The New York Times, on NPR, and from award-winning author Markus Zusak. The book also topped the New York Times Children's Paperback Bestseller list for several weeks. Green has also coauthored a book with David Levithan called Will Grayson, Will Grayson, published in 2010. The film rights for all his books, with the exception of Will Grayson Will Grayson, have been optioned to major Hollywood Studios.

In 2007, John and his brother Hank were the hosts of a popular internet blog, "Brotherhood 2.0," where they discussed their lives, books and current events every day for a year except for weekends and holidays. They still keep a video blog, now called "The Vlog Brothers," which can be found on the Nerdfighters website, or a direct link here.


Ebooks PDF EpubAdd a comment to Alaska'nın Peşinde
Read EBOOK Alaska'nın Peşinde by John Green Online free

Download PDF: alaskann-peinde.pdf Alaska'nın Peşinde PDF